Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı’nın beşincisi, dünyaca ünlü bilim insanlarının ve uzmanların katılımıyla 7-9 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda yapıldı.
Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUTTAM) ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL) tarafından düzenlenen “ALS’de Seçici Hücre Kırılganlığı ve Buna Bağlı Gen İfadesinin Terapötik Modifikasyonu” başlıklı konferansta, merkezi sinir sistemindeki dejeneratif hastalıkları kavramaya ve tedavi etmeye yönelik çalışmalar çok boyutlu ve çok disiplinli bir yaklaşımla ele alındı. Konferansın açılış konuşmasını NDAL  Direktörü Prof. Dr. A. Nazlı Başak, Harvard Üniversitesi kök hücre ve rejeneratif biyoloji alanının önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Jeffrey Macklis ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Başkanı Dr. Robert Brown yaptı. Ayrıca alanın uzman isimleri en güncel çalışmalarını katılımcılarla paylaştılar. Bu yılki konferansta, 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulan NDAL’ın geçtiğimiz yıl KUTTAM’a geçmesini ve yeni laboratuvarın açılışını kutlamaya yönelik bir etkinliğe de yer verildi.

Kuruluşundan bugüne, küresel bilim camiası için uluslararası çapta kabul gören Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı, önde gelen bilim insanlarını fikir alışverişi yapmak üzere bir araya getirerek yeni iş birliklerinin ve araştırma projelerinin oluşması için de zemin hazırlıyor. Etkileşimin yüksek olduğu sempozyum ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılara, alanında dünya lideri olan isimlerle bağlantı kurma olanağı sunuyor.