Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SANERC) ve Koç Healthcare, Hemşirelik Haftası Sempozyumu’nda sağlık çalışanlarını, öğrencileri ve uzmanları bir araya getirdi. 11 Mayıs’ta çevrim içi ortamda gerçekleşen sempozyumda, dünyanın farklı şehirlerinden profesyoneller gelecek için önerilerini paylaştı.

Çevrim içi ortamda gerçekleşen sempozyumda, Türkiye’den ve uluslararası alandan sağlık profesyonelleri gelecek için önerilerini paylaştı. Farklı ülkelerden örneklerin, saha görüşmeleri ve deneyimlerin aktarıldığı etkinlikte küresel sağlık alanında hemşirelerin oynadığı role vurgu yapıldı. Canlı yayınlanan sempozyum, Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan sağlık çalışanları tarafından da takip edildi.

SANERC kurucusu Semahat Arsel’den açılış konuşması

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve SANERC kurucusu Semahat Arsel, Türkiye’de ve dünyada her koşul altında büyük fedakârlık altında çalışan hemşirelerin Hemşirelik Haftası’nı kutlarken, hemşirelerin mevcut çalışma koşullarının iyileştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Hemşireliğin, “insanın var olduğu her yerde; doğumdan ölüme kadar gereksinim duyduğu bir el” olduğunu belirterek sözlerine başlayan Koç Üniversitesi Emeritus Profesörü Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı, son dönemin hemşirelik mesleğine olan gereksinimi bir kez daha gözler önüne serdiğini hatırlattı. Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı sözlerine, “Ne mutlu bizlere ki Koç Üniversitesi’nde Sayın Semahat Arsel Hanımefendi’nin olağanüstü desteğiyle bu eğitimi verebilmekte, SANERC aracılığıyla Türkiye’nin her köşesinde çalışan hemşire meslektaşlarımıza en güncel bilgilerle ulaşabilmekteyiz.” diyerek devam etti.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ, sağlık sisteminin tüm dünyada sağlık çalışanlarının yaklaşık yarısını oluşturan hemşirelerin omuzlarında yükseldiğine rakamlarla dikkat çekti. Dünyada sayıları 27,9 milyon olan hemşirelerin %59’luk bir yüzdeyle sağlık çalışanlarının en büyük kısmını oluşturduğunun altını çizen Prof. Dr. Karadağ, 2030 yılına kadar öngörülen yeni personel ihtiyacının 7-8 milyonun üzerinde olduğunu paylaştı. Bu verilere göre yetişen hemşire sayısının en az %8 artırılmasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karadağ, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) çağrısını da hatırlattı. Prof. Dr. Karadağ sözlerini, WHO’nun öncelikleriyle de uyumlu olarak, ülkelerin kendi hemşirelerini yetiştirme yolunda gerekli adımları atması, hemşirelik eğitimine yatırımın artırılması ve hemşirelerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik önerileriyle bitirdi.

ICN Başkanı Dr. Cipriano: Sağlık çalışanı sayısının artırılması gerekiyor

Sempozyuma, 2014-18 yılları arasında iki dönem başkanlığını yürüttüğü Amerikan Hemşireler Birliği çatısı altında 4 milyon hemşirenin haklarını temsil eden Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) Başkanı Dr. Pamela F. Cipriano da katıldı. COVID-19 pandemisi döneminde bakım verenler için psikolojik güven ve destek sağlanmasına, tükenmişlik sendromu ve depresyon gibi sorunların önlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiren Dr. Cipriano, dört yıl boyunca Modern Healthcare dergisi tarafından “ABD’deki En Etkili 100 Kişi” arasında gösterilmişti.

2015 yılında ayrıca “Sağlık Hizmetlerindeki En İyi 25 Kadın” arasında yer alan Dr. Cipriano, konuşmasında günümüz sağlık sistemini tehdit eden küresel çaptaki sorunlara vurgu yaptı. İklimin değişmesiyle birlikte hayatı hiç olmadığı kadar etkileyen sağlık sorunlarından bahseden Dr. Cipriano, sağlık çalışanı sayısının tüm dünyada artırılması ve bu alanda istikrarlı bir büyüme elde edilmesi için acil müdahaleye ihtiyaç olduğunu belirtti. Dr. Cipriano sözlerini, ICN’nin sağlık hizmetlerinde sürdürülebilir bir gelecek için hemşirelere daha fazla değer verilmesine ve bu alana yatırım yapılmasına yönelik çağrısıyla bitirdi.