Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, Financial Times’ın tüm dünyadaki işletme okullarının Executive MBA programlarını değerlendirdiği sıralamada, olağanüstü bir yükselmeyle 31’inciliğe yerleşerek bu yıl da Türkiye birinciliğini korudu. Ayrıca cinsiyet eşitliği alanında da dünyadaki ilk üç üniversiteden biri oldu.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nün yöneticilere yönelik programlarından biri olan Executive MBA (EMBA) Programı, Financial Times’ın sıralamasında bu yıl 24 basamak birden sıçradı. Türkiye’deki üniversiteler arasındaki birinciliğini koruyan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü ayrıca, Financial Times’ın dikkate aldığı en önemli kriterlerden biri olan cinsiyet eşitliği alanında da yüzde 50’lik kadın öğretim üyesi oranıyla dünyada birinci sırada yer alan üç üniversiteden biri olarak sıralandı.

Dünyanın en iyi işletme okullarının yer aldığı bu devler liginde 16 kriter dikkate alınıyor. Bu kriterler, mezunların kariyerlerindeki ilerleme, maaş artış oranları, öğretim üyeleri arasındaki cinsiyet dağılımının yanı sıra programın uluslararası denkliği ve öğretim üyelerinin saygın yayınlarda yer alan akademik çalışmalarının miktarı gibi unsurlarda yapılan değerlendirmelerle belirleniyor.

Kariyerde gerçekleşen sıçramaları ölçmek için yapılan değerlendirmelerde mezunlarının son üç yılda %76’lık maaş artışı elde ettiği saptanan Koç Üniversitesi EMBA Programı, Financial Times’ın en önemli kriterlerden biri olarak kabul ettiği bu alanda dünyada dokuzuncu sıraya yükseldi.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Akademik Direktörü Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Özbağcı, bu yılın sıralamasıyla ilgili şöyle konuştu: “Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü EMBA Programı’nın dünyanın en seçkin eğitim kurumlarının yer aldığı Financial Times sıralamasında 31. sıraya yükselmesi bu programın üstün kalitesini ve uluslararası saygınlığını açıkça yansıtıyor. Türkiye’den ilk 100’e giren tek kurum olmamızın yanı sıra %50’ye ulaşan kadın öğretim üyesi oranımızla tüm dünyada bu kriterde üç üniversiteyle birinciliği paylaşmamız bizler için ayrıca büyük bir gurur kaynağı oldu. Alanlarında dünyaca tanınmış akademisyenlerden oluşan öğretim üyesi kadromuzun, son derece seçkin ve yüksek motivasyona sahip öğrenci profilimizin, uluslararası tanınırlık ve akreditasyonlarımızın, iş dünyası ve üniversite işbirliği vurgumuzun ve sürdürülebilir bir gelecek için sosyal sorumluluk ilkesiyle çalışan liderler yetiştirme vizyonumuzun bu başarıda önemli katkısı bulunuyor.”

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş ise, “İşletme Enstitüsü olarak misyonumuza paralel stratejik önem taşıyan Koç Üniversitesi EMBA programımızın dünya çapındaki büyük yükselişinden olağanüstü memnuniyet duyuyoruz. Sıralamada son yıllarda kazanılan ivme mezunlarımızın iş dünyasının beklentilerini karşılayan yetkinliklerini geliştirmeleri, programdan kazanımlarını iş hayatlarına başarılı bir şekilde yansıtmaları ve kariyerlerinde bunun sonucu takip eden hızlı yükselişin sonucudur. Belirsizliğin arttığı, hem ders içerikleri hem de öğretim şekli açısından öğrenci ve öğretim üyelerinin beklentilerinin değiştiği bu ortamda, dünya devi okullar arasında kaydetmiş olduğumuz yükseliş eğitim kalitemizin dünya standartlarında olduğunun net bir göstergesidir.” dedi.

En az 7 yıl iş tecrübesi olan orta düzey yöneticilerin yönetim ve liderlik becerilerini artırarak kariyerlerinin üst seviyelerinde ihtiyaç duyacakları analitik temeli sağlayan Koç Üniversitesi EMBA Programı 17 ay sürüyor. Öğrenciler, büyük özveri gerektiren programı tamamladıklarında Koç Üniversitesi mezun ağının ve uluslararası bir çevrenin de ayrılmaz bir parçası oluyorlar.

EMBA ve MBA programlarıyla Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, lisansüstü işletme eğitiminin önde gelen otoritesi AMBA (The Association of MBAs) akreditasyonuna sahip, Türkiye’deki tek kurum olma özelliği de taşıyor. Aynı zamanda AACSB akreditasyonu da bulunan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, yenilenen EQUIS akreditasyonuyla birlikte Türkiye’nin “Triple Crown” (Üçlü Akreditasyon) unvanını taşıyan ilk ve tek akademik kuruluşu olma statüsünü koruyor.

 

Ayrıntılı bilgi için:

https://gsb.ku.edu.tr/tr