Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Serkan Kır’ın kanser hastalarında yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen kas kaybını engellemeye yönelik çalışması “Nature Food” dergisinde yayımlandı.

Dr. Öğr. Serkan Kır, doktora öğrencileri Şevval Nur Bilgiç ve Aylin Domaniku ile birlikte kanser hastalarında sıkça rastlanan kilo kaybı sendromu olan kaşeksinin gelişimini anlamak ve özellikle kaşeksiye bağlı iskelet kası kaybını önlemek amacıyla yeni moleküler çözümler geliştirmeyi amaçlıyor. Çalışmada kas atrofisinde görev alan yeni bir moleküler mekanizma keşfedildi. Bu moleküler mekanizma elemanlarından bazılarının aktivitelerinin ilaç kullanımıyla değiştirilebilir olması, kas kaybının tedavisine yönelik güçlü bir potansiyel olduğu anlamına geliyor.

Keşfettikleri moleküler mekanizmanın müsküler distrofi hastalıkları ve yaşlanmaya bağlı kas kaybı olan sarkopeni gibi kaşeksi dışında kas kaybına yol açan komplikasyonlarda da görev alabileceğini düşünen ekip, sonraki çalışmalarında ilgili protein hedeflerinin diğer kas kaybı rahatsızlıklarındaki rollerini irdelemeyi amaçlıyor.

Serkan Kır’ın “Nature Food” dergisinde yayımlanan makalesini okumak için tıklayın.