Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi, 2021 Güz döneminde düzenlediği çevrim içi etkinliklerle, öğrencileri sektör profesyonelleriyle buluşturmaya devam etti.

Kariyer etkinlikleriyle sektörleri yakından tanımak

Kariyer Gelişim Merkezi’nin (KGM) Güz döneminde gerçekleştirdiği etkinlikler arasında Careers in Consulting ve Careers in STEM yer alıyor.  Careers in Consulting kapsamında 13 farklı danışmanlık kurumu bilgilendirme seminerleri ve vaka çalışmaları düzenleyerek Koç Üniversitesi öğrencilerini danışmanlık sektörünün dinamikleri hakkında bilgilendirdiler. Careers in STEM ise bu yıl ilk kez, 21 kurumun sanal stantta yer aldığı ve 13 kurumun web semineri düzenlediği sanal kariyer fuarı konseptiyle 21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Careers in STEM Virtual Fair’de öğrenci ve mezunlar iş ile staj fırsatlarına ve kurumlar hakkında detaylı bilgiye ulaştı. Virtual Fair’in “chat” özelliği sayesinde öğrenciler kurum temsilcileriyle sohbet edip, sorularını sorarak CV’lerini ulaştırma imkânına da sahip oldu.

Highered Global Virtual Fair’de tek Türk üniversitesi

Yine Güz 2021 döneminde, 11-15 Ekim tarihlerinde düzenlenen, dünyanın en büyük sanal kariyer fuarı Highered Global Virtual Fair’e bu yıl da Türkiye’den yalnızca Koç Üniversitesi katıldı. Dünyadan 200+ firma ve 100+ üniversitenin katıldığı fuarda; çevrim içi dijital konferanslar ve Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi Direktörü Tuna Dağlı’nın da yer aldığı canlı CV Klinik etkinliği gerçekleşti. Öğrenciler bu fuarla, uluslararası kurumların iş ve staj fırsatlarına erişim sağladı ve kurumların insan kaynakları birimleriyle profesyonel ağ kurma fırsatı yakaladılar.

Öğrenciler Kariyer Gelişim Merkezi ve etkinlikleri hakkında neler düşünüyor?

Anadolu Bursiyerleri Programı ile Koç Üniversitesi’ne girmeyi başaran ve halen eğitimine devam eden, 2018 yılı girişli Yıldız Entegre Bursiyeri Beyza Özdemir, etkinliklere aktif katılım sağlayanlardan. Endüstri Mühendisliği ve Ekonomi 3. sınıf öğrencisi olan Beyza, bu etkinliklerin kariyer seçiminde önemli bir rol üstlendiğini belirtiyor: “Dönem içinde farklı konularda seminerlere katılarak perspektifimi genişlettim, ayrıca workshop’lar sayesinde farklı yetkinliklerimi geliştirdim. Adobe Photoshop Workshop’undan Shell’in Alternatif Enerjiler ve Enerji Dönüşümü temalı Profesyonel Gelişim Seminerleri serisine, çeşitlilik arz eden bu yelpazede farklı imkânlar karşıma çıktı ve bunun yanı sıra network genişletme imkânı da buldum. Yaz döneminde ise Shell Online Staj Programı’nda farklı disiplinler üzerinde çalışarak enerji sektörü ve sürdürülebilirlik başta olmak üzere çeşitli konularda bilgi edinerek vizyonumu geliştirme fırsatı buldum.”