Vehbi Koç Vakfı liderliğinde; Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Ashoka Türkiye, Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği, Sürdürülebilir Kalkınma için Yenilikçi Çözümler Derneği, TED Üniversitesi, Mozaik Foundation ve Social Entreprise UK ortaklığında Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı kuruldu.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde finanse edilen ve Vehbi Koç Vakfı liderliğinde yürütülen Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi kapsamında, sosyal girişimcilik kültürünün ülkemizin dört bir yanına ulaştırılması ve ekosistemin geliştirilmesi hedefleniyor.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Avrupa Birliği Başkanlığı sivil toplum sektörünün lider kuruluşu olarak Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı fonları ile sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesine katkı sağlamaya devam etmektedir. 15 yılı aşkın süredir Türkiye ve AB sivil toplumları arasındaki diyaloğun güçlenmesini ve Türkiye’deki sivil toplumun kapasitesinin geliştirilmesini hedefleyen projelere destek sağlamıştır.” dedi. Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım ise, “Bu ağ ile ülkemizde bir yandan toplumsal ve ekonomik kalkınmayı güçlendirecek adımlar atacağımıza, diğer yandan sosyal etki yatırımcılığının da önünü açacağımıza inanıyoruz.” diye konu ile ilgili fikirlerini dile getirdi.

Hedef: Ekim 2020

Sivil toplum kuruluşlarının ve aktif vatandaşların kapasitelerini ve kamu kurumlarıyla diyaloglarını güçlendirmeye imkân verecek bir sosyal girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanan ve Ekim 2020’de bitmesi planlanan proje için Ankara, İstanbul, Bursa, Van, Gaziantep, Kayseri, Samsun illeri seçildi. Kurulacak çevrimiçi platform aracılığıyla da Türkiye çapında sosyal girişimcilere erişilmesi ve sosyal girişimcilerin birbirlerinden haberdar olması amaçlanıyor.

Proje kapsamında durum ve ihtiyaç analizi raporu, eğitmen eğitimleri, sosyal girişimcilik eğitimleri, sosyal girişimcilik ağı platformu ve sosyal girişimcilik alanında savunuculuk ve aksiyon planı çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca sosyal girişimcileri belirli aralıklarla bir araya getirmek için faaliyetler düzenlenmesi de hedefler arasında yer alıyor.

Kimler katılabilir?

Projeye katılanlar, eğitimler sayesinde sosyal girişimcilik ile ilgili bilgilerini artırabilir, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı’na dahil olan diğer sosyal girişimcilerle tanışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilir, işbirlikleri kurulabilir ve bu alanda görünürlüklerini artırabilirler. Projeye katılmak için girişimci, sosyal toplum alanı aktörü, sosyal girişimci, yatırımcı, kamu kurumu veya bu alana ilgi duyan aktif bir kişi olmak yeterlidir.

Daha detaylı bilgi almak için Facebook, Twitter ve Instagram’dan; SosyalGirisimTR isimli hesapları takip edebilir, ctoparlak@ku.edu.tr adresine mail atarak haber bültenine üye olabilirsiniz.