Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Pazarlama dalında Doktor Öğretim Üyesi Nilüfer Zümrüt Aydınoğlu ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Psikoloji dalında Doktor Öğretim Üyesi Tilbe Göksun Yörük TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) ödülüne layık görüldüler.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP), üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla 2001 yılından bu yana her yıl değerli akademisyenleri ödüllendiriyor. TÜBA GEBİP ödülleri; doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla veriliyor.

Oldukça ilgi gören program kapsamında, ödül sahiplerine üç yıl boyunca her yıl 20 bin liralık maddi destek, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca 6 bin liralık ek destek sağlanıyor ve akademi üyelerinden danışmanlık alma fırsatının yanı sıra uluslararası bilimsel etkinliklere katılım desteği sunuluyor.

Program süreci

TÜBA GEBİP Ödülleri, tüm bilim alanlarında çalışan, sağlık bilimlerinde uzmanlık, diğer bilim dallarında doktora derecesini almış ve Türkiye’de çalışan veya Türkiye’de çalışma kararını vermiş, 39 yaşını doldurmamış genç bilim insanlarının başvurusuna açık bir program. Adaylar TÜBA GEBİP’in her yıl düzenli olarak açtığı ödül çağrısından sonra ödül programına başvuruda bulunuyorlar. Başvurular GEBİP Komitesi tarafından değerlendiriliyor ve ödül verilecek adaylar Akademik Konsey tarafından seçiliyor. Ödül alan bilim insanlarına Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen törenle ödülleri veriliyor.

Koç Üniversitesi’nden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Pazarlama bölümü Doktor Öğretim Üyesi Nilüfer Zümrüt Aydınoğlu ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji bölümü Doktor Öğretim Üyesi Tilbe Göksun Yörük, TÜBA GEBİP ödülüne layık görülmüşler, 26 Aralık 2018’deki törende ödüllerini aldılar.