Anadolu Bursiyerleri Programı mezunu TAV Bursiyeri Mehmet Berk Bilgin, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği tezli yüksek lisans programına üstün başarı bursu alarak kabul edildi. Bilgin, çalışmalarını Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası sahibi Prof. Dr. Metin Sitti’nin danışmanlığında yürütecek.

2013 senesinde girdiği Koç Üniversitesi’nde eğitimini TAV Anadolu Bursiyeri olarak tamamlayan Mehmet Berk Bilgin, 2018 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden, Ocak 2019’da ise Fizik bölümünden çift anadal lisansı alarak mezun oldu. 2018’de yaz stajını Almanya’nın Stuttgart şehrinde bulunan Max Planck Institute for Intelligent Systems’ın Physical Intelligence departmanında Akıllı Sistemler Direktörü Prof. Dr. Metin Sitti yönetiminde “Pill-sized swallowable endoscopic soft capsule robots” konusunda yapan Bilgin, yüksek lisans çalışmalarını Koç Üniversitesi’nde yine Prof. Dr. Metin Sitti ile birlikte “Remote Heating of milli-microrobotics” alanında yürütecek.

MEHMET BERK BİLGİN, ANADOLU BURSİYERLERİ PROGRAMI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?*

“Anadolu Bursiyerleri Programı’yla tanışınca umut etmeye başladım ve hemen başvurumu yaptım. Şimdi buradayım, bu yazıyı beşinci kez yazıyorum. Sınava çalışırken Koç Üniversitesi’ni kazandığımı hayal ederek kendimi motive ederdim. İnsanın bir idealinin olması, buna yönelerek çalışması gerektiğine inanırım. Sınava hazırlanırken ışık fenerim, Koç Üniversitesi oldu. Sınav sonuçları açıklandığında, sıralamamın Koç Üniversitesi’nde tam burslu okumama yetmeyeceğinin farkına varmam zaman almadı. Acı bir gülümsemeyle durumu kabullenmek zorunda kaldım. Çünkü henüz Anadolu Bursiyerleri Programı’nın varlığının farkında değildim. Sadece fırsatı kaçırdığımı düşünüyordum. Bu programla tanışınca tekrar umut etmeye başladım ve hemen başvurumu yaptım. Seçileceğime ihtimal bile vermemiştim. Ama işte buradayım, bu yazıyı beşinci kez yazıyorum. Bazen gerçek değilmiş gibi geliyor, bazı geceler rüyamda lisede olduğumu ve üniversiteye başlamadığımı görüyorum, o zaman yaşadığım stresi hatırlıyorum. Böyle rüyalardan uyandığımda ne kadar şanslı ve mutlu olduğumu yeniden fark ediyorum. Anadolu Bursiyerleri Programı’nın bana kattıkları; Çift Anadal Programı’yla Fizik okumam, değişim programıyla dünyanın diğer ucunu görmem, gezmem, kulüp aktivitelerine katılmam… Liste uzuyor. Bu program aynı zamanda beni ben yaptı. Keşke herkese böyle bir şans verilebilse…”

* Anadolu Bursiyerleri tanıtım kitapçığında ve resmi web sitesinde bursiyerlerin program hakkındaki düşüncelerine yer veriyoruz.