İyonosferik ve atmosferik fizik alanındaki çalışmaları sayesinde İslam dünyasının en prestijli bilim ve teknoloji ödüllerinden Mustafa Ödülü’ne layık görülen Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın büstü, Tahran’da bulunan ve bilim insanları bahçesi olarak bilinen Pardis Teknoloji Parkı’nda yerini aldı.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, 2019 yılında, İslam dünyasında bilimin gelişimine katkıda bulunmak, akademisyenler ve araştırmacılar arasındaki bilimsel ilişkileri geliştirmek amacıyla iki yılda bir verilen “Mustafa Ödülü”ne layık görülmüştü. Prof. Dr. İnan’a ödül, iyonosferik ve atmosferik fizik alanında dünyaya yakın uzaydaki dalga-parçacık etkileşiminin anlaşılması ve şimşek ve yıldırımlarda oluşan elektrik akımlarıyla üst atmosfer arasındaki elektrodinamik etkileşimler konusunda yaptığı çalışmalar ve bilime kattığı değer nedeniyle takdim edilmişti. Mustafa Ödülü çerçevesinde ödül alan bilim insanlarının büstleri yapılarak Tahran’daki Pardis Teknoloji Parkı’nda sergileniyor. 200 üniversite ve 35 ülkeden yaklaşık 500 jüri üyesinin toplam 800 saat çalışarak yaptığı değerlendirme sonucu ödülün sahibi olan Prof. Dr. İnan’ın da, İranlı heykeltıraş Musa Abdi tarafından yapılan büstü Pardis Teknoloji Parkı’nda yerini aldı ve gerçekleştirilen çevrimiçi törenle açıldı.

Prof. Dr. İnan, yaptığı değerlendirmede, İslam dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Mustafa Ödülü’nün bilimin evrenselleşmesinde önemli bir rol oynadığını belirterek, “Bilimsel anlamda dünyanın yeni bir çağa adım attığı bu dönemde, İslam dünyasının bilime katkılarını destekleyen bu önemli ödüle layık görülmekten ve Tahran’da bulunan Bilim İnsanları Parkı’nda adıma büst yapılmasından büyük gurur duydum. Bu büst benim için ayrıca yüzyıllardır bu bölgenin koruyucusu ve vasisi olan İran ve Türk halkları arasındaki derin kardeşliği simgeliyor. Özellikle 2020’nin başından beri hayatımızı kıskacı altına alan bir salgınla mücadele ettiğimiz bir dönemde, bilimsel araştırmalar bu salgından çıkış yolu ve ilerlemenin itici gücüdür. Koç Üniversitesi’ndeki doktora öğrencilerinin çok önemli bir kısmını oluşturan İranlı öğrencilerimiz ve İran’daki üniversite ortaklarımızla birlikte, insanlığın yaşamının iyileştirilmesine katkıda bulunmak ve bilimde mükemmelliği yakalamak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Mustafa Ödülleri kapsamında, 2019 yılında ödüle layık görülen BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin (Mainz Üniversitesi, Almanya), Prof. Ali KhademHosseini (Kalifoniya Üniversitesi, Los Angeles, ABD), Prof. Hossein Baharvand (Royan Enstitüsü, İran) ve Dr. Mohammad Abdolahad’ın da (Tahran Üniversitesi, İran) büstleri açıldı.