Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi 2019 mezunu Anadolu Bursiyeri Cem Bülbül’ün Koç Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Bölümü’nde asistan doktor olarak çalışmaya başlamasının üçüncü ayında pandemi patlak verdi. Cem ile pandemiyi ve Koç Üniversitesi ile yollarının nasıl kesiştiğini konuştuk.

Koç Üniversitesi ile yolun nasıl kesişti?

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 2012 yılında Anadolu Bursiyeri olarak girdim ve bir sene hazırlık üzerine altı sene tıp eğitimi alarak 2019 yılının Temmuz ayında mezun oldum.

Bir sağlık çalışanı olarak pandemi sürecini nasıl geçiriyorsun?

Mesleğe başlamamın üçüncü ayında yaşanan COVID-19 salgını süreciyle beraber daha önce hiç yaşamadığımız bir durumla karşılaşmış olduk. İlk başlarda hiç bilmediğimiz bir virüse karşı hastaların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili bilgi edinebilmek için yoğun bir şekilde makale ve araştırmaları okuyorduk. İlerleyen dönemde birçok hastamızın uygulanan tedavilerle iyileştiğini ve hastaneden taburcu edildiğini görmek bizim için çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Bütün sağlık çalışanları olarak kenetlenip son hastamızı hastaneden taburcu ettiğimiz güne kadar durmadan çalışmaya devam ettik. Yaşanan bu zorlu süreçte doktor olarak çalışmak ve hastalarımıza yardım edebilmek benim için meslek hayatım boyunca hiç unutmayacağım bir dönem olarak aklıma yerleşti.

Anadolu Bursiyeri Programı’na başvurmaya nasıl karar verdin?

Anadolu Bursiyerliği sürecini öğrenmem benim için hayatımın dönüm noktalarından biri oldu diyebilirim. Liseme diplomamı almak için gittiğimde okul yöneticilerimiz sayesinde Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı’ndan haberdar oldum, programı araştırıp içeriğini inceledim. Programa başvurduktan sonra Koç Üniversitesi’ni gezme şansına sahip oldum. Bu tecrübenin ardından birinci tercihim tereddütsüz bir şekilde oluşmuş oldu.

Koç Üniversitesi hayatında neleri değiştirdi?

Koç Üniversitesi’ne Anadolu Bursiyeri olarak başladıktan sonra yaşadığım süreçte  her zaman kendimi çok şanslı biri olarak gördüm. Her zaman bize yardım eden Anadolu Bursiyerleri Programı yöneticileri ile birlikte kendimi hep güvende hissettim.  Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olarak fakülteme olan aidiyet duygum her zaman devam edecek ve umarım ileride fakülte ve hastaneme akademisyen olarak hizmet etme şansı bulabilirim. Bugüne kadar bursiyeri olduğum Anadolu Bursiyerleri Programı’nın ileride  mutlaka bağışçısı olarak içinde bulunacağıma inanıyorum. Son olarak bizim bugünlere gelmemizde çok büyük etkisi olan Anadolu Bursiyerleri Programı ile ilgilenen bütün yöneticilerimize ve bize her zaman destek veren bağışçılarımıza çok teşekkür ederim.