Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin çalışmaları, ulusal ve uluslararası arenada takdir topluyor.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ertuğrul Başar, Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Savaş Taşoğlu ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu, Bilim Kahramanları Derneği’nin “2020 Yılın Bilim İnsanı” Ödülü’ne layık görüldüler.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Sinem Çöleri ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Öznur Özkasap’ın “Gerçekçi ve Verimli Otoyol VANET Simülasyonu için Araç Hareketliliği ve Haberleşme Kanalı Modelleri” başlıklı ortak makalesi, IEEE Transactions on Vehicular Technology dergisinde yayınlanan en iyi yayılım makalesine verilen “IEEE Araç Teknolojisi Topluluğu 2020 Neal Shepherd Memorial En İyi Yayılım Makalesi” Ödülü’nü aldı.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Tekalp, Guide2Research’ün “Bilgisayar Bilimi ve Elektronik Alanında Çalışan Bilim İnsanları” yıllık sıralamasında, “Türkiye’de Bilgisayar Bilimi” alanında birinci sırada yer aldı.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Elif Nur Fırat Karalar ve çalışma arkadaşlarının projesi, Advanced Materials Technologies Dergisi tarafından kapaktan yayımlandı. Çalışma, beyaz LED ışık kaynağının floresan proteinlerin doğal sulu ortamlarında mavi LED çiplerine entegre edilmesiyle, dünyanın en verimli ve çevre dostu ışık kaynağı olduğu gösteriyor.

2019 yılında doktorasını Koç Üniversitesi TÜPRAŞ Enerji Merkezi’nde (KUTEM) tamamlayan Dr. Özge Deniz Bozkurt “Gliserolün İzobüten ile Eterleşmesiyle Yakıt Katkısı Üretimi” başlıklı teziyle Çevre Vakfı’nın 2019 Çevre Alanında En Başarılı Doktora Tezi Ödülü’ne layık görüldü.