Bilimi ve bilimsel gelişmeleri sadece akademisyenlerin uğraşı olmaktan çıkararak, herkesin “merakla” takip edeceği bir alan haline getirmeyi hedefleyen Koç Üniversitesi’nin popüler bilim portalı KURIOUS, podcast yayınlarına başladı.

Çocuk gelişiminden ekonomiye, tarihten yapay zekâya, müzikten tıptaki son gelişmelere kadar geniş bir spektrumda yayın yapacak olan KUCast’ın ilk yayınının konusu “müzik”ti. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Vedat Şar ve Koç Üniversitesi Kültür-Sanat Etkinlikleri Koordinatörü Oğuz Öner’in anlatımıyla hazırlanan podcast, müzik ruhun gıdası mıdır, dinlediğimiz müzik kararlarımızı etkiler mi, müzikle terapi olur mu, dinlediğimiz müzik türü kişiliğimizi yansıtır mı gibi soruları masaya yatırdı. KUCast kapsamında yayına geçen diğer podcast ise Prof. Dr. İhsan Solaroğlu, Mühendislik Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Levent Beker ve Fen Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Hasan Demirci’nin anlatımıyla “Üstümüze Teknolojik Bir Şeyler mi Alsak?-Giyilebilir Teknolojiler”.

Bilime katkıda bulunmak için kolları sıvayan bilim insanlarının ve uzmanların keyifli sohbetlerini dinleyicilerle buluşturmak için KUCast’ın yeni podcast çalışmaları son sürat devam ediyor.