Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Gönen, Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Savaş Taşoğlu, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Didem Unat ve Dr. Fatma Güney; saygın kurumlardan çeşitli ödül, fellowship ve burslara layık görüldüler.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gönen, “hesaplamalı biyoloji” ve “yapay öğrenme” alanlarındaki çalışmalarıyla 2020 yılı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Aziz Sancar Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Savaş Taşoğlu ise, “Orak Hücre Anemi Tanısı İçin Yenilikçi, Ucuz Maliyetli ve Taşınabilir Cihaz Geliştirilmesi” başlıklı çalışması ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2020 Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü’nü aldı.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Didem Unat, “Paralel Mimarilerde İletişim Patolojileri için Teşhis Araçları” adlı projesi için Birleşik Krallık Royal Akademi’den, üç yıl boyunca 111.000 £’luk bir bütçeyle Newton Advanced Bursunu aldı. Dr. Unat projesinde Imperial College-London’dan Prof. Paul Kelly ile işbirliği yapacak.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fatma Güney ise “The Road Less Travelled: One-Shot Learning of Rare Events in Autonomous Driving” başlıklı araştırma konusuyla Newton Advanced Fellowship almaya hak kazandı.