Koç Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakülteleriyle, ETH Zürih Bilişim Teknolojileri ve Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Metin Sitti, “Duvarları Yıkmak: Dünya Bilim Zirvesi”nin Mühendislik ve Teknoloji kategorisinde verilen ödülünün sahibi oldu.

9 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirilen zirvede 111 ülkeden yaklaşık 1.000 aday, 10 farklı kategoride “Yılın Bilimde Çığır Açan Buluşu Ödülü” için yarıştı. 2018 yılı Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’nın da sahibi olan Prof. Dr. Metin Sitti, kablosuz küçük tıbbi robotlar, biyoesinli minyatür, yumuşak robotlar ve yapıştırıcılar gibi çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

Her yıl Berlin’de düzenlenen “Duvarları Yıkmak: Dünya Bilim Zirvesi” Berlin Duvarı’nın yıkılmasından ilham alarak, bilim ve toplumda yıkılacak sonraki duvarları bulmayı amaçlıyor. Uluslararası bilimsel bir etkinlik olarak geleceğin bilimsel atılımları hakkında tartışmalara yer veriyor. Konferans, sınırlar ve disiplinler ötesi sorunlara çığır açan çözümler yaratmak için bilim, iş dünyası ve toplumu birbirine bağlayan benzersiz bir küresel platform olarak işlev görüyor. Her yıl, dünyanın en ileri ve en geniş görüşlü cesur bilim adamlarından yirmisi olabildiğince geniş bir disiplin yelpazesinden bilimsel buluşlarını sergilemek için zirveye katılıyor.

İnsan vücudunu gezen tıbbi cihazlar

Prof. Dr. Metin Sitti yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ekibimin gerçekleştirdiği çığır açan araştırmaların takdir edildiğini gösteren bu ödülü almaktan onur duyuyorum. ‘Yılın Bilimde Çığır Açan Buluşu Ödülü’ ve 2018 yılında aldığım ‘Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’ çok onur verici olmalarının yanı sıra, araştırmalarımızı hem Türkiye’de hem dünyada çok sayıda insana tanıtması açısından benim için çok önemli. Çalışmalarıma, Koç Üniversitesi dahil parçası olduğum tüm araştırma laboratuvarlarında öğrencilerimle ve meslektaşlarımla birlikte büyük bir heyecanla devam ediyorum.”

Açıklamasında araştırmalarının, insan vücudu içinde kablosuz tıbbi cihazların kullanımının önündeki engelleri yıktığını belirten Prof. Dr. Sitti, felçli bir hastanın beynindeki tıkanıklığı açmak için vücuda giren mikroskobik denizaltının macerasını anlatan 1966 yapımı bilim kurgu filmi Fantastic Voyage’dan çok etkilendiğini anlattı.  Prof. Dr. Sitti, filmi seyrettiği andan itibaren, insan vücudunun karmaşık bölgelerinde gezebilecek küçük tıbbi cihazlar yaratmanın hayalini kurmaya başladığını bildirdi. Prof. Dr. Sitti açıklamasında, “Bu makineler minimal invazif işlemlerde kullanılıp hastalıkları erken evrede ve fazla yan etki oluşturmadan teşhis ve tedavi edebilir.” dedi.

Prof. Dr. Metin Sitti hakkında

Prof. Dr. Sitti, Boğaziçi Üniversitesi’nden 1992 yılında elektrik ve elektronik mühendisliği lisans ve de 1994 yılında fizik alanında yüksek lisans derecesini aldı. 1999’da Tokyo Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği alanında doktorasını aldı. 1999-2002 yıllarında UC Berkeley’de araştırmacı olarak çalıştı. 2002-2014 yıllarında ise Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Robotik Enstitüsü profesörü oldu. 2014 yılında, Stuttgart’taki Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü direktörü oldu. 2018 yılında mühendislik alanında dünya çapında ses getiren çalışmalarıyla mikro ve nano biyomedikal robotik teknolojilerine öncü ve üstün katkılarda bulunduğu gerekçesiyle Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası’na layık görüldü. Mart 2019’da Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) sadece mükemmelliklerini kanıtlamış köklü araştırmacılara verdiği prestijli Advanced Grant fonunu almaya hak kazandı. Fon, kendi alanında özgün, önemli ve istisnai katkılar yapan öncü araştırmacılara veriliyor. Bunların dışında, Prof. Dr. Sitti ve ekibi bir süre önce yavru denizanasından ilham alarak geliştirdikleri tıbbi işlevli yumuşak milli-robot için Robotik Bilim ve Sistemleri Konferansı’nda En İyi Bildiri Ödülü’nü de layık görüldü.