University of Chicago’da Ekonomi Profesörü olan, Koç Üniversitesi mezunu Ufuk Akçiğit, Sosyal Bilimler alanında Max Planck-Humboldt Araştırma Ödülü’ne layık görüldü. Ödül programı kapsamında, her sene Almanya’da ülke çapındaki çalışmaları finanse etmek için yenilikçi araştırmacılara veriliyor.
Max Planck Topluluğu ve Alexander Humboldt Vakfı’nın geliştirdiği ödül programının sonuçları, 19 Eylül 2019’da açıklandı. Araştırmalarında derin bir istatistiksel temel üzerine teoriyi zemine sokmanın bir metodunu geliştiren Prof. Dr. Ufuk Akçiğit’in öncü yaklaşımı, ona araştırmasının pratik uygulamalarını daha ileriye götürebilecek bu prestijli ödülü kazandırdı. Max Planck Topluluğu ve Alexander Humboldt Vakfı, ödülü bu yıl ilk defa Sosyal Bilimler alanında veriyor. Buna göre Akçiğit bu ödüle layık görülen ilk Türk bilim insanı olacak. Akçiğit’e ödülü 5 Kasım 2019’da Almanya’da takdim edilecek.

Merkez Bankası’na danışmanlık veren sekiz kişilik kurulun üyeleri arasında bulunan Prof. Dr. Ufuk Akçiğit, Türkiye’de şirket dinamikleri, finans kaynakları, bu alandaki sorunlar, işlerin ve ekonominin küçülmesi meselelerini araştırıyor. Şirket, kişi ve fikir bazında detaylı bir şekilde inceleyerek yürüttüğü çalışmalarında belirlediği konular özelinde “endüstriyel politika” geliştiriyor. Ar-Ge odağında şirketlerin güçlü olduğu yönlerini inceliyor, kişileri özellikleri bakımından ele alıyor. Fikir kısmında ise verimlilik için yapılanlar ve yapılması gerekenler üzerinden incelemeler gerçekleştiriyor.

Koç Üniversitesi’nde kısmi dönemli ders veren ve danışmanlık yapan Akçiğit, ekibinde Koç Üniversitesi’nden doktora öğrencileriyle çalışıyor.