Koç Üniversitesi Amerikan Futbol Takımı Koç Rams 2019 yılında, sadece Koç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan takımı ile Üniversiteler 1. Ligi’nde namağlup şampiyon olmayı başardı. Takımda 2018 girişli Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği Anadolu Bursiyeri Aytaç Mercan ve 2018 girişli TÜPRAŞ Anadolu Bursiyeri Zindan Kurt da yer alıyor.

Türkiye’de Amerikan futbolu sporunun tanınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak için 2004’te Koç Üniversitesi öğrencilerinin kendi imkanlarıyla hayata geçirdiği Koç Rams, bünyesinde yer alan Üniversite, Kulüp, U-19 ve Kadın Flag Football Takımları ile mücadele ediyor. 2012 yılında yeniden yapılanmaya giderek gerek saha içi gerekse saha dışındaki organizasyonunu geliştirmek üzere adım atan Koç Rams, Avrupa’da başarılı takımlar kurup şampiyonluklar yaşadı. Bu süreçte Amerikalı ve Avrupalı oyuncular transfer eden takım Avrupa’da da maçlar yapmaya başladı.

Yeniden yapılanmanın ilk meyvelerini 2013 yılında yer aldığı ikinci ligden birinci lige yükselerek almaya başlayan Koç Rams, 2014 yılından bu yana Türkiye Amerikan Futbol Ligi’nde (TAFL) her sene 1. Lig’de final oynamayı başardı. İlk şampiyonluğunu 2016 yılında alan takım, aynı yıl katıldığı IFAF Şampiyonlar Ligi’nde grubunu lider tamamlayarak Final Four’a kaldı.

TAFL 1. Ligi’nde 2017 ve 2018 yıllarında da şampiyon olmayı başaran Koç Rams, 2018 yılında katıldığı CEFL Avrupa Şampiyonası kapsamında mücadele ettiği Doğu Konferansı’nda Sırbistan ve Rusya şampiyonlarını yenerek Doğu Konferans Şampiyonu olarak finale kaldı. Finalde, Batı Konferansı Şampiyonu Swarco Raiders ile karşılaşan Koç Rams, ikincilik kupasıyla ülkemize döndü ve Türkiye’de Amerikan Futbolu tarihindeki en büyük başarıya ulaştı.

Koç Rams’in 2019 yılındaki dikkat çeken başarısı ise, sadece Koç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan takımı ile Üniversiteler 1. Ligi’nde namağlup şampiyon olmasıydı. Türkiye kulüpler liginde de şu ana kadar yaptığı beş maçı da kazanarak playoff oynamaya hak kazanan Koç Rams’in hedefi dört yıl üstüste Türkiye şampiyonluğu. Yine bu sene Kadın Flag Takımı Türkiye beşincisi olurken yeni kurulan U19 Akademi takımı, oynadığı iki maçını da kazandı.