2017 yılı, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nün her yıl olduğu gibi uluslararası alanda ön plana çıktığı, gerçekleştirdiği etkinlikler ve kazandığı başarılarla parladığı bir yıl oldu.

Dünya sıralamalarında başarılar

Koç Üniversitesi, Financial Times tarafından 2017 yılı Executive MBA (EMBA) programlarının değerlendirildiği sıralamaya Türkiye’den birinci olarak girdi, genel sıralamada ise 76. oldu. Financial Times sıralamasının seçim kriterinde yüzde 55’lik ağırlık, mezunlarla yapılan anket doğrultusunda maaş, maaş artışı, kariyer ilerlemesi, iş deneyimi ve elde edilen hedeflerle ilgili toplanan verilerden oluşuyor.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, QS Dünya İşletme Okulları Sıralaması’nda ilk 100’de yer aldı. Enstitünün Uluslararası İşletme Yüksek Lisans Programı Türkiye’den tek üniversite olarak listeye girdi ve 93. sırada yer aldı. Finans Yüksek Lisans Programı ise listede 52. olarak sıralandı.

Uluslararası etkinlikler

Gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında geçtiğimiz ekim ayında düzenlenen Global Network Week Programı başarıyla tamamlandı. 16-20 Ekim arasında yapılan bir haftalık GNAM* etkinliğine Koç Üniversitesi GSB, Yale SOM, Sauder Business School, Lagos Business School, UC Berkeley, Fudan University School of Management, IE Business School, Pontificia Universidad Católica,  ESMT and EGADE Business School’dan öğrenciler katıldı. Program sınıf içi eğitim, şirket ziyaretleri ile networking etkinliklerini bir araya getiren “Yerelden Küresele: Etkili bir Küresel Strateji Geliştirmek için Kavramlar, Çerçeveler ve Analitik Araçlar” teması çerçevesinde düzenlendi.

Aynı tarihlerde, Koç Üniversitesi, MBA öğrencileri de dünyadaki muhtelif lider işletme okullarında bir haftalık benzer yapıda ancak farklı temalarda programlara katıldılar. Koç Üniversitesi MBA öğrencileri bu kapsamda yine tarihlerinde YALE SOM, National University of Singapore, Fudan University School of Management, ESMT, UCD Smurfit, FGV ve IE Business School’daki programları tamamlayarak, sertifikalarını aldılar. Senede iki kere yapılan bu programlara MBA öğrencileri toplam dört kere katılma hakkına sahip oluyorlar.

Yarışmada birincilik

CEMS MIM ve Koç MIM öğrencilerimiz Budapeşte’deki Corvinus Universitesi’nde gerçekleşen CEMS Startup Yarışması 2.0’da “Düşünce” kategorisinde birinci oldular.

*Graduate Network for Advanced Management (GNAM): GNAM, dünya çapında MBA programının geleceğini belirleyen lider bir organizasyondur. GNAM’in 25 ülkeden aralarında Yale School of Management, London School of Economics, Insead’ın da listelendiği toplam 28 üyesi bulunuyor. GNAM; hızla küreselleşen ve çetin rekabet koşullarının olduğu dünyamızda, ilgili tarafların birbirleriyle irtibata geçmesini, işletme ve toplumun karşılaştığı liderlik zorluklarını ele almasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkıyor.