Şubat ayından Temmuz’a kadar devam eden çevrim içi başvuru dönemi sonunda Anadolu Bursiyerleri Programı’nın 2021 yılı bursiyerleri belli oldu. Program kapsamında 200 yeni öğrenci, Koç Üniversitesi’nde eğitimlerine başladı.

10 yıl önce 6 bağışçı kurum ile 14 öğrenciye burs desteği sağlanarak hayata geçirilen Anadolu Bursiyerleri Programı’ndan faydalanan bursiyerlerin sayısı, bu yıl yeni eklenen 200 öğrenciyle birlikte 982’ye ulaştı. Şahsi ve kurumsal bağışçıların sayısı 300’ü aşarken, bugüne kadar mezun olan bursiyer sayısı ise 234’e ulaştı.

Bu seneki çevrim içi başvuru dönemini takiben, Haziran ve Temmuz aylarındaki çok parametreli başvuru değerlendirme süreci kapsamında ön elemeyi geçen 3.500’e yakın öğrencinin arasından belirlenen 358 aday, Ağustos ayında çevrim içi ortamda birebir mülakatlara tabi tutuldu. Aday bursiyerler, bu süreçte ilgilendikleri fakülte derslerini internet üzerinden izleyerek, istedikleri bölümler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma şansını elde ettiler. Üniversitemizin çeşitli birimleri ve fakülte dekanları ile yaptıkları mülakatlar neticesinde 66 ilden 200 öğrenci Koç Üniversitesi’ne Anadolu Bursiyeri olarak yerleşme hakkını kazandı. Bu rakam, bu yıla kadar bir sene içerisinde Anadolu Bursiyeri olarak Koç Üniversitesi’ne kabul edilen en yüksek öğrenci sayısı oldu.

Anadolu Bursiyerleri Programı, ülkemizde nitelikli eğitimde fırsat eşitliğinin önemini benimseyen hayırsever şahıs ve kurumların desteği ile hayata geçirildi ve bağışçıların sağladığı kaynaklarla sürdürülebilirliğini koruyor. Böylelikle eğitimde hayırseverlik ve bağışçılığın sınırlarını başarılı kurumsal iş birlikleri kurarak genişleten Koç Üniversitesi, diğer eğitim kurumlarına örnek bir uygulama başlatarak toplumsal bir hareketin öncüsü olmayı başardı.