Vehbi Koç Vakfı tarafından insanların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla her yıl kültür, eğitim ve sağlık alanlarından birine verilen Vehbi Koç Ödülü, bu yıl kültür alanında “sosyal bilimler ve şehircilik” üzerine yaptığı önemli çalışmalar ile Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin oldu.

Türkiye’nin ilk özel vakfı olarak 51 yıl önce kurulan Vehbi Koç Vakfı’nın her yıl sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık alanlarında verdiği Vehbi Koç Ödülü’nün bu yıl “kültür” alanındaki sahibi, Koç Ailesi üyelerinin ve konukların katıldığı törende açıklandı. Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu’nun Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın başkanlığını yaptığı Seçici Kurul tarafından önerilen üç aday arasından seçtiği Prof. Dr. İlhan Tekeli, ödülünü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un elinden aldı.

Türkçede, şehircilik ve sosyal bilimleri kapsayan geniş bir alanda en fazla referans alan akademisyenlerden biri olan Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin şehir planlama, bölge planlama, sosyal sistemler, makro-coğrafya, yerel yönetimler, iktisadi politikalar, iktisat tarihi, şehir tarihi, belediye tarihi, eğitim planlaması, bilim felsefesi ve tarih yazıcılığı konularında 660’ı aşkın bilimsel yazı ve bildirisi bulunuyor. Bilimsel yazıları Tarih Vakfı tarafından 26 cilt halinde yayımlanan Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin adını taşıyan vakıf da farklı dönemlerden öğrencilerinin de katkılarıyla Şubat 2018’de kuruldu. Yerleşmelerin gelişim ve dönüşümünü anlamak, kent yaşamının ayrılmaz parçaları olan insan hakları, demokrasi ve yaşam kalitesinin gelişmesi konularında önemli çalışmalar yürüten İlhan Tekeli Vakfı, aynı zamanda Ankara’da İlhan Tekeli Şehircilik Bienali’ni düzenliyor.

Ömer M. Koç: “Değerli bilim insanlarını gençlere örnek göstermekten memnuniyet duyuyoruz”

İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde konuklara hitap eden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, konuşmasında kendi alanlarında tüm dünyada tanınan, saygı duyulan değerli bilim insanlarını ülkemizde daha geniş bir kesime tanıtabilmekten ve gençlere örnek gösterebilmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtti. Günümüzün tüm olumsuz koşullarına rağmen, Atatürk’ün koyduğu “muasır medeniyet” hedefinden gözünü hiç ayırmadan, büyük bir şevk ve inançla çalışmalarına devam eden, üreten, araştıran ve gençlere ışık tutan hocaların varlığına dikkat çeken Ömer Koç, bugün Vehbi Koç Ödülü’nün böyle bir akademisyene takdim edildiğini söyledi.

 

Prof. Dr. İlhan Tekeli: “Vehbi Koç, Cumhuriyet’in bir başarı öyküsü”

Prof. Dr. İlhan Tekeli törende yaptığı konuşmada, “Bu ödülün Vehbi Koç adını taşımasına özel bir önem veriyorum. Vehbi Koç’un yaşamı ve ortaya koyduğu eserin Cumhuriyet’in bir başarı öyküsü olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Cumhuriyet’in okullarında yetişmiş, onun değerlerini benimsemiş bir kişi olarak bu ödül içimi ısıtıyor. Kendisini saygıyla anıyorum.” dedi.  Konuşmasını yaşadığı düşünce macerasının kendisini nasıl bir yaşama bakış noktasına taşıdığını özetleyerek tamamlayan Prof. Dr. İlhan Tekeli, yaşamın üreterek, gerektiği yerde direnerek, toplumda kendisine bir yer açmak ve bu yolla bir anlam üretebilmek çabası olduğunun altını çizdi.