Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK’ın, dünyanın önde gelen araştırma kurumlarından bilim insanlarını Türkiye’ye davet etmek amacıyla 2018’in sonunda açtığı 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’nın sonuçları açıklandı. Yurtdışından 14 değerli bilim insanı Koç Üniversitesi’nde TÜBİTAK desteği ile proje yürütmek üzere seçildi.
Proje yürütmek amacıyla yurtdışından Koç Üniversitesi’ne gelecek olan 18 bilim insanının 14’ü 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenmek üzere seçildi. Koç Üniversitesi, 14 proje ile Türkiye’de bu programda en başarılı ikinci üniversite konumuna yerleşti. Bu yeni destek programı, TÜBİTAK tarihinde tek bir araştırmacıya verilen en yüksek bütçeli bilimsel araştırma desteği olma özelliğini taşıyor.

Koç Üniversitesi’ne TÜBİTAK destekli yeni araştırmacı olarak katılan 14 öncü bilim insanının dördü Fen Fakültesi, dördü Tıp Fakültesi, üçü Mühendislik Fakültesi, ikisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, biri de İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde üç yıl sürecek projelerde çalışmalarını sürdürecekler.