Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Laleper Aytek’in ve Araştırma Görevlisi Onur Gürkan’ın fotoğraflarıyla belgelediği dönüşümü anlatan sergi, Koç Üniversitesi Hastanesi’nde 1 Eylül’e kadar ziyaret edilebilir.

Sergi, 2011-2014 yılları arasında gerçekleşen bu dönüşümün çeşitli evrelerini gösteren 58 fotoğraftan oluşuyor. Koç Üniversitesi’nin 25. yılı hazırlıkları sırasında başlanan sergi projesi, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 10. yılında hayata geçirildi ve fakültenin geçmişini belgelemenin ötesinde belleğinin inşasını da hedefliyor.

2000 yılına kadar Arçelik’in ürettiği buzdolaplarına kompresör ve çamaşır makinalarında kullanılmak üzere motor imalatı gerçekleştiren Arçelik Motor ve Pompa Fabrikası, ortalama 1.100 kişinin üzerinde personelin çalıştığı bir tesisti ve yılda 3,5 milyon adet motor üretimine ev sahipliği yaptı. 2000 yılında Arçelik’in fabrikayı şehir dışına taşıma kararı almasıyla Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından alınan arazinin yıkımına 2011 yılı itibarıyla başlandı. Tasarımı, ABD merkezli Cannon Design mimarlık firması tarafından yapılan proje, 214.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak şekilde planlandı. Yapımın ilk aşaması Eylül 2014’te, ikinci aşaması ise 2016 yılının son çeyreğinde tamamlandı. 2014 yılında Koç Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmete açılan Koç Üniversitesi Hastanesi, güncel tıbbi yaklaşımların en yüksek kalitede ve şeffaf biçimde uygulanmasını sağlamayı amaçlıyor.

Koç Üniversitesi Hastanesi Hakkında

Koç Üniversitesi Hastanesi, Koç Üniversitesi’nin Topkapı’daki Sağlık Bilimleri Yerleşkesi’nde yer alıyor. Yerleşkede hastanenin yanı sıra,  Tıp Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, araştırma laboratuvarları ve İleri Düzey Öğrenme ve Simülasyon Merkezi de bulunuyor. Sağlık Bilimleri Kampüsü, yenilikçi yaklaşımı ve Kuzey Amerika standartlarındaki dinamik ekibiyle sağlık sektöründe nitelikli insan kaynağının yaratılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Koç Üniversitesi Hastanesi, 2017 yılından bu yana 445 tek kişilik yatan hasta odası (342 yetişkin ve 103 pediyatrik) ve 55 yoğun bakım ünitesi ile hizmet sağlıyor. Hastanenin 12 operasyon odasında 2017 yılı içinde 6.650’den fazla operasyon gerçekleştirildi, 7.000’e yakını uluslararası hasta olmak üzere, yaklaşık 9.700 kişiye yatarak, 123.000 kişiye de ayakta tedavi hizmeti verildi.