Koç Üniversitesi 2018-2019 akademik eğitim ve öğretim dönemi lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan 1.176 öğrenci, 22 Haziran’da Rumelifeneri Kampüsü’nde düzenlenen 25. Mezuniyet Töreni’nde diplomalarını aldı. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nur Yalman ve Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın da katıldığı törene William ve Flora Hewlett Vakfı’nın Başkanı Larry Kramer konuk konuşmacı olarak öğrencilere seslendi.

Prof. Dr. Nur Yalman: ‘Her şeyden önce iyi insan olmaya gayret edin’

Törende konuşma yapan Prof. Dr. Nur Yalman, öğrencilerin aldığı diplomaların “altından kıymetli” olduğunu belirterek şöyle devam etti. “Her birinize, bütün hayatınız boyunca önemli kapılar açılacaktır. Çok çalışkan ve üretken olun. Çok başarılı, muhteşem bir gelecek sizi bekliyor. Sizlerin parlak geleceğini düşündükçe güzel ülkemiz için gurur duyuyorum. Değişik dilleri öğrenmeye gayret edin ve öğrenin. Dünyamız çok küçülmekte, sizin hayatınız doğu, batı, kuzey, güney demeden çok değişik insanlar ve kültürlerle çok yakın olacaktır. Yepyeni, hayret verici teknolojik bir dünyaya doğru hızla gittiğimizin hepimiz bilincindeyiz. Ama her şeyden evvel iyi insan olmaya gayret edin.”

Prof. Dr. Umran İnan: ‘Yarınımızın sahipleri ve ülkemizin geleceğisiniz’

Koç Üniversitesi’nin ana felsefesinin öğrenciler için en özgür ortamı yaratmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Umran İnan ise, “Biliyoruz ki, insan en çok ve en güzel şeyleri en serbestken üretir. Seçkin öğretim üyesi ve öğrencilerimizle bugün ülkemizin en üstün beyin gücü yoğunluğunu temsil ediyoruz. Bize düşenin bu ortamı korumaktan ve sizlerin yolundan çekilmekten ibaret olduğuna inandık. Sizin heves ve heyecanlarınızı en hür ve en iyi şekilde yakalamanızı sağlayabildiysek ne mutlu bizlere ve sizlere. Biz üniversite eğitimini nesiller arası bir randevu olarak görüyoruz. Hayatınızın bu çok önemli dönemini en dolu, en doyurucu ve en verimli şekilde geçirmeniz için çalıştık. Bundan sonraki yaşamınızda da sanat, kültür ve sporu ihmal etmeyin ve sakın başarı hırsına kapılıp sadece mesleğe odaklı kalmayın. Günün sonunda önemli olanın yaptığınız her işte, birlikte çalıştığınız ve etkilediğiniz insanlar olduğunu unutmayın. Sizler yarının düşünce önderleri, iş dünyasının liderleri, mühendisleri, hukukçuları, bilim insanları, doktorları, hemşireleri ve sanatçılarısınız; kısacası siz yarınımızın sahipleri ve ülkemizin geleceğisiniz.” diye konuştu. Ayrıca, “Üniversite olarak en gurur duyduğumuz programlardan biri de Anadolu Bursiyerleri Programı. Sekiz yıl önce 14 öğrenciyle başlayan bu program, bugün 500 öğrencinin 220 ayrı kurum tarafından desteklendiği bir boyuta ulaştı. Bu yıl da 50’den fazla yeni kurumun ve mezun sınıflarımızın da destekleriyle ülkemizin dört bir yanından gelen 91 öğrenciyi daha üniversitemize bu şekilde yerleştireceğiz.” dedi.

Prof. Dr. Larry Kramer: ‘İyi düşünmek için kendinize dürüst olmak zorundasınız’

Konuk konuşmacı olarak törene katılan Prof. Dr. Larry Kramer, Vehbi Koç Vakfı’nın kuruluşunun 50. yılını kutlayıp birçok başarısının yanı sıra, Koç Üniversitesi gibi harika bir üniversite kurmanın dikkate değer ve az sayıda hayırseverin yaptığı büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. Ayrıca öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Gerçekleri kendi isteğimize göre değiştiremeyiz. Onları kontrol edemeyiz, işimize geldiği şekilde eğip bükemeyiz. İnançlarınızı sorgulamak kolay olmayabilir. Fikirlerinizi değiştirmek ise kesinlikle zordur; bu yüzdendir ki insanlar bunu pek az yapar. Fikrinizi ne zaman değiştireceğinizi bilmek, değer verdiğiniz bir inancınızın halen geçerli olup olmadığını bilmek en zor şeydir. İyi düşünmek için kendinize karşı acımasızca dürüst olmak zorundasınız. İlerleyen yıllarda her birinizin kendinizi bir liderlik rolünde bulacağınızı umarım. Liderlik yapmak istiyorsanız prensiplerinize nasıl bağlı kalacağınızı, kendi değerlerinizi nasıl koruyacağınızı ve bir yandan da nasıl taviz vereceğinizi kendiniz belirlemeniz gerekecek. Zira iyi liderlerin yaptığı budur.”

2012’den bu yana William ve Flora Hewlett Vakfı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Larry Kramer, Brown Üniversitesi’nde ve Chicago Üniversitesi’nde yüksek eğitimini tamamladıktan sonra, 1994’te New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin eğitim kadrosuna katıldı, Araştırma ve Akademik İşlerden Sorumlu Dekan Yardımcılığı görevini üstlendi ve Russell D. Niles Hukuk Profesörlüğü Kürsüsü’nde görev yaptı. Bir süre küresel hukuk bürosu Mayer Brown’da özel danışman olarak çalışan Kramer, 2004-2012 yılları arasında Stanford Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi Dekanı ve Richard E. Lang Hukuk Profesörü olarak görev yaptı.