Türkiye’nin yetiştirdiği, evrensel bilgi birikimine katkıda bulunan başarılı ve öncü bilim insanlarını ödüllendirmek ve bilimin gelişmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’na, uluslararası alanda ekonomiye yaptığı katkılar nedeniyle Prof. Dr. Daron Acemoğlu layık görüldü.

2016’da hayata geçirilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası, ilk yıl “Fen, Mühendislik ve Tıp” alanında dünya çapında ses getiren çalışmaları için Prof. Dr. Aydoğan Özcan’a verilmişti. 2017 yılında ise İktisadi, İdari, Sosyal, İnsani Bilimler ve Hukuk alanlarında verilen ödül, makroekonomik büyüme ve kalkınma, çalışma ekonomisi ve politik ekonomi konularında çığır açan çalışmalarına istinaden Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na verildi.

22 Kasım 2017’de düzenlenen törenle ödülünü Koç Holding ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’un elinden alan Prof. Acemoğlu, Londra Ekonomi Üniversitesi’nde (London School of Economics) Öğretim Üyesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ekonomi bölümünde Elizabeth ve James Killian Profesörü olarak çalışmalarına devam ediyor.

Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen ödül törenine, Koç Ailesi üyeleri, bilim ve akademi çevreleri, iş dünyasının önde gelen isimleri ve basın mensuplarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un ve Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan’ın konuşma yaptığı törende Prof. Dr. Daron Acemoğlu hakkında kısa bir film de gösterildi.

Dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan Seçici Kurul

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’na aday olacak bilim insanları, çeşitli bilim dallarında uzman isimlerden oluşan Seçici Kurul üyeleri tarafından belirleniyor. Beş kişilik bir ekipten oluşan Seçici Kurul’un 2017 üyeleri; Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dani Rodrik ve Prof. Dr. Gülrü Necipoğlu Kafadar, Essex Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasemin Soysal, Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seyla Benhabib ve Koç Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Umran İnan idi. Başkanlığını Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın yaptığı Seçici Kurul tarafından belirlenen adayların çalışmaları Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne bildirildi. Mütevelli Heyeti bu değerlendirmeler ışığında seçimi gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu kimdir?

1989 yılında York Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Acemoğlu, 1990 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi’nin (London School of Economics) Matematiksel Ekonomi ve Ekonometri bölümünde yüksek lisans programından mezun oldu. 1992 yılında da Ekonomi üzerine doktorasını tamamlayan Prof. Acemoğlu, 1993 yılından bu yana aynı üniversitede öğretim üyesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ekonomi bölümünde Elizabeth ve James Killian Profesörü olarak görev alıyor.

Kanada Gelişmiş Araştırmalar Enstitüsü’nde yürütülen Enstitüler, Kurumlar ve Büyüme programı üyesi olan Acemoğlu’nun Ulusal Ekonomik Araştırmalar Dairesi ve Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi ile bağlantısı bulunuyor. Acemoğlu; Ulusal Bilimler Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi, Amerika Sanat ve Bilimler Akademisi, Ekonometri Derneği, Avrupa Ekonomik Birliği ve Çalışma Ekonomistleri Derneği’nin de seçilmiş üyeleri arasındadır.

Ödülleri

Daron Acemoğlu’nun sahibi olduğu çok sayıdaki ödül ve burslar arasında; 2004 yılında Chicago Üniversitesi’nin açılış töreninde aldığı T. W. Shultz Ödülü, çalışma ekonomisine üstün katkılarından ötürü 2004 yılında aldığı Sherwin Rosen Award Ödülü, 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından layık görüldüğü Seçkin Bilim Ödülü, 2007 yılında Budapeşte’deki Rajk Üniversitesi’nden aldığı John von Neumann Ödülü ve 2017 yılında aldığı Carnegie Bursu sayılabilir.

Acemoğlu ayrıca, 2005 yılında, Amerikan Ekonomi Derneği’nin her iki yılda bir ABD’deki en iyi 40 yaş altı ekonomistine verdiği John Bates Clark Madalyası’na layık görülmüş; ekonomi alanında uzun soluklu önem taşıyan çalışmalara her iki yılda bir verilen Erwin Plein Nemmers ödülünü almış ve 2016 yılında da ekonomi dalında BBVA Frontiers of Knowledge (Bilginin Öncüleri) ödülünün sahibi olmuştu. Kendisi, Utrecht Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Atina Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Bath Üniversitesi ve Paris’teki l’École Normale Supérieure’de fahri doktora sahibidir.

Kitapları

Acemoğlu’nun kitapları arasında James A. Robinson ile birlikte yazdığı Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri, Modern Ekonomik Büyümeye Giriş, yine James A. Robinson ile birlikte yazdığı Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri, son olarak da David Laibson ve John List ile birlikte yazdığı Ekonominin Prensipleri bulunuyor. James A. Robinson ile birlikte yazdığı Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri adlı kitabı, Amerikan Yayımcıları Derneği’nin Profesyonellikte Mükemmelik Ödülü’ne (Award for Excellence in Professional), Basılmış En İyi Siyasal Ekonomi Kitabı dalında William Riker Ödülü’ne ve Devlet, Siyaset veya Uluslararası İlişkiler alanında Basılmış En İyi Kitap dalında Woodrow Wilson Foundation Ödülü’ne layık görüldü. Ulusların Düşüşü adlı kitabı da ayrıca çok sayıda ödül aldı ve 2012 yılında New York Times’ın en çok satılan kitaplar listesine girdi.