Anadolu Bursiyerleri Programı bağışçılarından Cankut Bagana’ya eğitime dair düşüncelerini sorduk.

Destek verdiğiniz öğrencilerle ilişkilerinizden bahseder misiniz?

Öncelikle öğrencilerimizin başarılı olmasını diliyorum. Destek verdiğimiz öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimini izlemekten memnuniyet ve gurur duyuyorum, ayrıca tüm bu süreç bana huzur veriyor. Öğrencilerimizin mezuniyetlerinden sonra başarılı olduklarına dair haberlerini birkaç satırla bana bildirmeleri beni mutlu ediyor. Yoğunluğum nedeniyle her birini detaylıca takip etme imkanım olmuyor ama başarılarından haberdar olmak büyük bir mutluluk kaynağı.

Eğitime destek vermek sizde ne gibi duygular uyandırıyor?

Eğitimin önemi hakkında burada sayfalarca konuşmaya gerek yok. Bir insanın gelişimi için bu kadar hayati bir başlangıca vesile olmanın sanıyorum bunun farkında olan her insan için duygular üstü bir karşılığı vardır.

Eğitime verilen desteğin önemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Her canlı türünün kendi kapasitesince eğitilme potansiyeli vardır. Ağaca şekil verirseniz sağlıklı olur, aşılarsanız meyve verir. Bir kediyi, bir kuşu eğitebilirsiniz. Eğitim insanın vicdanlı ve iyicil olması için gereklidir. Ebeveyn eğitiminden, toplum kültürüne kadar hayatımız hep eğitimle geçer. Bunun en önemli evresi de şüphesiz öğrencilik hayatıdır. Eğitimin bir insana, ailesine, topluma, hatta dünyaya olan katkısı iyi yönde gelişebilir. Eğitim, gelişim ve ileriye doğru değişimdir.

Sizce eğitime verdiğiniz destek ülkemizin geleceğine nasıl bir katkıda bulunuyor?

Üşenmeyip bir meyve çekirdeği dikerseniz siz göremeseniz bile insanlığa bir katkınız olur. Her bireyin kendi imkanı çerçevesinde bir fidan dikmek gibi eğitime katkı sağlaması halinde ülkemizin geleceği çorak toprak yerine yeşillik haline gelir. Bu, tartışmaya açık olmaksızın olumludur.