Koç Üniversitesi, yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in ‘2021 Dünyanın En İyi Üniversiteleri’ sıralamasında Türkiye’den ilk 500’e girebilen tek üniversite oldu. Dünya çapında 20 bin üniversitenin değerlendirildiği listede ilk 1.000’de Türkiye’den 9 üniversite yer alıyor.

Koç Üniversitesi’nin 465’inci sırada yer aldığı listede, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en iyi ilk üç üniversitesi ABD’den çıktı: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford ve Harvard Üniversitesi. Merkezi Londra’da bulunan QS’in her yıl gerçekleştirdiği değerlendirme, yükseköğretimde dünyanın en önemli ölçümlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Rektör Prof. Dr. Umran İnan: ‘Hedefimiz bilimde ve eğitimde en mükemmeli yakalamak’

Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında en iyi dereceyi elde eden Koç Üniversitesi geçtiğimiz yıl listede 451’inci sıradaydı. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, sıralamada bu sene de ilk 500’de olmaktan ve Türkiye’den ilk 500’de yer alan tek üniversite olmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Her sene itibar ağırlıklı olmak üzere bilimsel yayın, makale sayısı gibi birçok kriter incelenerek hazırlanan sıralamaların farkındayız. Bu sıralamayı kendi iç değerlendirmelerimizde tek başarı kriteri olarak görmüyoruz. Ancak burada elde ettiğimiz sonuç bizi teşvik ediyor, çalışmalarımıza katkı sağlama bağlamında yol gösterici oluyor.”

Koç Üniversitesi olarak bilime, araştırmaya, insanlığa ve topluma gerçek anlamda katkıda bulunmaya devam ettiklerini ifade eden İnan, sözlerine şöyle devam etti: “27 yılı aşkın süredir hem varlık nedenimiz olan öğrenciler hem de dünya çapındaki arayışların ardından aramıza katılan akademisyenler tarafından tercih edilmek, doğru ortamı yarattığımızın en güzel göstergesi. Sunduğumuz dinamik araştırma ortamında merak ve heveslerinin peşinden özgürce giden öğretim üyelerimiz yaptıkları çalışmalarla birçok ulusal veya uluslararası ödüle layık görülüyor, projeleriyle saygın kurumlardan destek almaya hak kazanıyorlar. Ayrıca Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli ve tanınmış kurumu Avrupa Araştırma Konseyi’nden (ERC) ve uluslararası diğer kurumlardan aldıkları araştırma fonlarıyla ülkemizde öncü bir rol oynuyorlar. Dünya üniversite sıralamalarını tabii ki izliyoruz ama biz zaten yaptığımız tüm girişim ve çalışmalarımızı bu sıralamalar için değil, kendi doğru bildiğimiz yollarda dünya çapında liyakat bazlı standartlarla ilerleyerek bilimde ve eğitimde en mükemmeli yakalamak için kurguluyor ve gerçekleştiriyoruz.”