Koç Üniversitesi Ailesi

Anadolu’nun parlak gençleri ile genişliyor.

Eğitimde fırsat eşitliği misyonumuza siz de ortak olun!

Başvuru Süreci

Anadolu Bursiyerleri Programı’na yapılan başvuruların değerlendirmesinde adayların üniversite giriş sınavında elde ettikleri başarı, katıldıkları sosyal faaliyetler, öğretmenlerinden aldıkları referanslar, yazdıkları kompozisyonlar, ailelerinin maddi gelir düzeyi ve bulundukları bölgenin sosyo-ekonomik durumu gibi pek çok faktör titizlikle incelenir. 2016 yılında programa ülkemizin dört bir yanından 2.600’ü aşkın başvuru alındı. Oluşturulan kaynaklar doğrultusunda 57 öğrenciye üniversitemizde Anadolu Bursiyeri olarak eğitim görme imkânı yaratıldı. Anadolu Bursiyeri olarak seçilen öğrencilerimiz; gerek sosyal faaliyetleri, yazdıkları kompozisyonlar, gösterdikleri heves ve heyecanlarıyla gerekse de ihtiyaç durumlarıyla programımızın profiline uygun olduklarını gösterdiler.

Aday öğrencilerin;

• T.C. vatandaşı olmaları,

• Maddi durumlarının eğitim ücretini ödeme konusunda yetersiz olması,

• Başvuru sırasında lise son sınıf öğrencisi olmaları,

• İnsanlık birikiminin ışığı altında ülkemize ve dünyaya katkı sağlama amacı bulunan, sorumluluk bilincine sahip bireyler olmaları beklenir.

İlgili LYS puan türünde ilk 20.000 içinde yer alan ve orta öğretim diploma notu en az 4.0/5.0 olan adaylar öncelikli değerlendirilir. Tıp Fakültesi adaylarının ise LYS puan türünde ilk 3.000 içinde yer almaları gerekir.

Başvuru formu online olarak web sitesi üzerinden doldurulmalı ve başvuru paketi, en geç 31 Mayıs 2017’ye kadar posta yoluyla eksiksiz bir şekilde Koç Üniversitesi Kurumsal İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Ofisi'ne iletilmelidir.

Tüm adaylar, LYS sonuçları açıklandıktan sonra, 24 saat içinde, sonuç belgesinin kopyasını faks veya e-posta yoluyla ofisimize ulaştırmalı ve sisteme sonuçlarını bildirmelidirler. Aday öğrencilerin gönderdiği dosyalar gizli tutularak Koç Üniversitesi tarafından oluşturulacak komisyon tarafından ön elemeye alınır.

Ön elemeyi geçen adaylar, seyahat ve konaklama masrafları Koç Üniversitesi tarafından karşılanmak üzere, tercih dönemi süresince gerçekleşecek ve Anadolu Bursiyerleri Programı değerlendirme sürecinin ikinci aşaması olan Koç’ta 24 Saat Programı’na davet edilirler. Mülâkat sonucunda burs programından faydalanmaya hak kazanan adaylar, destekleyici firmanın bursiyeri olarak üniversitemize katılırlar.

Programa yapılan başvurularla ilgili iletişim, e-posta üzerinden yürütüleceğinden tüm adaylar güncel bir e-posta adresine sahip olmalıdırlar.